Destek Hattı:

+90 216 499 95 23

Haber Detay

Kompozit ürünleri, baz ve katkı maddesi olmak üzere iki bileşenden oluşan takımlarda ulaştırılır.

Uygulama yapılacak malzemenin elde edilmesi için, uygun oranlarda her iki maddeyi karıştırmak gerekir.

Baz ve katkı maddesinin farklı renklerde olması nedeniyle, karışımın tam olarak yapıldığını gözlemlemek mümkündür.

 

Karışım kütlesi tek bir renk haline gelene kadar karıştırmaya devam edilmelidir.   
Tiksotropik malzemeleri düz bir alan örneğin sert bir folya, cam veya levha üzerinde el aleti yardımıyla karıştırmak gerekir. Sıvı malzemelerde, her iki ürün temiz bir kovaya boşaltılır ve ıspatula ile karıştırılır. Ayrıca karışımı yapmak için Baz malzemesi bulunan metal kovadanda faydalanmak mümkündür.

 

Hazırlama aşamasında karışım içine hava kabarcıkları girebilir. Bu durum dayanıklılık değerlerinin düşmesine ve poroziteye neden olur.Dolayısıyla bu hava kabarcıklarının giderilmesi çok önemlidir.
Yüzeye öncelik ince bir karışım tabakası uygulanması ve hava kabarcıklarını çıkaracak biçimde tabaka üzerine baskı uygulanması yoluyla yapılabilir..Uygulama öncesi veya sırasında yapmak mümkündür.

 

Karışım için uygulanacak baz ve katkı maddesi oranları, ürün ambalajında verildiği gibi ürün kartlarındada bulunmaktadır. Baz ve katkı maddesi için iki farklı spatula kullanmak gerekir.Genelde karışımda kullanılacak malzeme oranlarını göz kararıyla belirlemek mümkündür.Tavsiye edilen oranlardaki ufak farklılıklar karışıma olumsuz etki yapmayacaktır.

Akışkan malzemelerde karışım yapılacak katkı maddesi sıvı halde bulunmaktadır.Karışım oranını sağlamak açısından tek seferde her iki maddenin karşımının yapılması önerilir. Eğer ihtiyaç olunan karışım paket kutulardakinden daha az ise, bu durumda ağırlık oranı uygulaması yapılabilir veya her iki malzemeyi eşit iki parçaya bilme yöntemi denenebilir. Daha fazla miktarda karışıma ihtiyaç duyulması halinde, mekanik karıştırıcılar kullanılabilir.Gereğinden fazla malzeme ihtiyacı ortaya çıkmasını önleyecek yavaş devinimli mekanik aletler kullanılmalıdır.
Mekanik karıştırıcılar genelde sıvı malzemenin karıştırılmasında kullanılır.Çok yüksek kompozit karışımı bağlanma reaksiyonunu hızlandıracaktır.

Diğer Haberler

Metal Epoksi Macunu nedir?
Metal Epoksi Macunu nedir?. 16 - Haziran - 2018
Serami Epoksi Macunu Nedir?
Serami Epoksi Macunu Nedir?. 16 - Haziran - 2018
Metal Onarım Macunu
Metal Onarım Macunu. 16 - Haziran - 2018
Isıya Dayanıklı Tamir Macunu
Isıya Dayanıklı Tamir Macunu. 16 - Haziran - 2018
Seramik Epoksi Macunu
Seramik Epoksi Macunu. 14 - Haziran - 2018
Metal Epoksi Macunu
Metal Epoksi Macunu. 13 - Haziran - 2018

E-Bülten Kayıt

Firmamızdan haberder olmak için bültene kayıt olabilirsiniz.